Rizikovými faktory jsou genetické predispozice a další negativní vlivy, jako je alkohol, cigarety, drogy (dokonce i kofein) a další chemické jedy, např. průmyslové a automobilové exhalace. Značný vliv má také životní styl, především nedostatek aktivního pohybu a nevhodná strava. V souvislosti s tím je rizikovým faktorem i oslabený imunitní systém, vysoký krevní tlak a psychické problémy (deprese).
Tato nemoc se projevuje zpočátku mírně, teprve po několika letech přechází z mírné fáze výpadku krátkodobé paměti a zmatenosti k těžkému útlumu, kdy je nemocný odkázán již na odbornou lékařskou a ošetřovatelskou péči . Rozvoj alzheimerovy choroby však významně brzdí prevence ve formě vhodných potravin. Které to jsou?
Luštěniny
Pravidelná konzumace luštěnin přispívá k celkovému ozdravení organismu, nejen pro oddálení této zákeřné nemoci. Veškeré luštěniny – fazole, cizrna, čočka a hrách mají vyvážený poměr živin, proteinů, sacharidů, a zároveň obsahují málo tuků. Podporují významně látkovou výměnu, pravidelné vyměšování, a svým obsahem minerálů a vitamínů důkladně vyživují a regenerují centrální nervovou soustavu a mozek. Luštěniny výborně zasytí, jsou vydatným zdrojem energie a v kombinaci s obilovinou lze jimi nahradit i maso.
Vlašské ořechy, tučné ryby, lněný olej
Obecně všechny ořechy a semena jsou velice výživnou potravinou, ovšem právě vlašské ořechy mají cenný obsah zdravých tuků omega-3. Ten je naprosto zásadní pro správné fungování (nejen) mozku, ostatně, není náhoda, že tvar plodu připomíná lidský mozek. Odborníci na zdravou výživu dokonce zjistili, že současná evropská populace, s výjimkou středomoří, má ve stravě katastrofální nedostatek omega-3 mastných kyselin. Ty lze dodávat pouze tučnými rybami (např. sardinkami nebo lososem), některými rostlinnými oleji (lněným nebo částečně řepkovým) a vlašskými ořechy. A ruku na srdce, kolik sardinek a vlašských ořechů sníte v průběhu týdne? Bez tuků omega-3 by to zkrátka nešlo a právě jejich nedostatek ve stravě je jednou z hlavních příčin alzheimerovy choroby.
Některé mléčné výrobky
Fermentované sýry (např. Lučina nebo žervé), tvaroh a bílý neochucený jogurt. A pokud možno z kvalitního zdroje. Tyto cenné produkty jsou považovány za královské potraviny. Jsou díky procesu fermentace lehce stravitelné a v nedávno prováděné studii v roce 2015 bylo zjištěno, že působí podpůrně proti ubývání tzv. kognitivní funkce mozku a nervové soustavy. V těchto mléčných výrobcích se navíc nachází bakterie mléčného kvašení, pro náš organismus příznivé, a to především pro střevní mikroflóru. Podobné bakterie nalezneme i v kysaném zelí, prospěšné je zvláště vyráběné postaru, kdy mladé zdravé ženy zelí šlapaly naboso a brevibakterie z jejich chodidel v něm „nastartovaly“ ten správný proces mléčného kvašení.