Naklíčené fazole mungo si můžete koupit při troše štěstí v každém větším hypermarketu. O štěstí lze hovořit však pouze v souvislosti s tím, že zboží není zrovna vyprodané, nikoli o výrobku samotném. Ne vždy totiž narazíte na právě vybalená ze skladu, čerstvě dovezená vyklíčená semínka. Každá hodina skladování se počítá, není zkrátka nad to nechat vzejít mungo klíčky doma a jíst je čerstvé. V chladničce byste je měli skladovat nejdéle dva, maximálně tři dny.
V létě pomáhají s trávením, v zimě jsou zdrojem vitamínu C
Luštěniny i obiloviny se lépe tráví, jestliže v nich započne klíčící proces. Zároveň se vznikem nové rostlinky exponenciálně vzrůstá obsah vitamínu C – toho důležitého „zimního“ vitamínu, jehož měli lidé v minulosti od října do dubna nedostatek, a dodávali jej např. kysaným zelím, anebo právě klíčky. To však není vše, co nám klíčení přináší:
Antinutrienty – obsah antinutričních látek v semenech je přirozený, vzhledem k tomu, aby odolaly povětrnostním vlivům a také byly chráněny před sežráním zvířaty. Jednou z nejvýznamnějších látek, které brzdí vstřebávání živin a znesnadňují trávicí proces, je kyselina fytová. Naši předkové sice neměli k dispozici vybavené laboratoře, ale bylo jim jasné, že právě procesem klíčení se obsah kyseliny fytové sníží. Zároveň začne uvnitř jádra probíhat biochemická přeměna proteinů na dílčí aminokyseliny a hůře stravitelné uhlohydráty (sacharidy) mění řetězec na jednodušší a lépe využitelný.
Živé enzymy – klíčením také vzrůstá množství enzymatických reakcí, je to zázračný živoucí proces přeměny zdánlivě spícího zrnka v tvorbu nové rostlinky, čehož jsou si velmi dobře vědomi zejména zastánci raw stravování . Je to zkrátka vše o energii, čím více konzumujete živou stravu (rostlinnou, nikoli živočišnou), tím více přijímáte energie, cítíte se více svěží, vitální a zdraví. Přírodní zákony zkrátka nelze ošálit, a kdo si je uvědomuje, ten je ve výhodě.